Theme Park Customized Realistic Animatronic Lion Costume Animal Suit
Product Specification
Place of Origin:
Zigong, China
Brand Name:
Red Tiger
Certification:
CE/FCC/RoHS
Model Number:
RT-AC-04
Minimum Order Quantity:
1 piece
Price:
USD2680
Payment Terms:
T/T
Supply Ability:
5 pieces per month
Product Details
Highlight:
realistic animatronic lion costume
,customized animal suit for theme park
,realistic lion costume with animatronics
Type:
Realistic Animal Costume
Weight:
18kg
Main Materials:
Steel, Sponge, Silicone, Artificial Fur, Fan, Speaker
Customized:
Yes
Movements:
Blink, Open Mouth With Roaring
Service Time:
6-8 Hours
Product Description
Realistic Animatronic Lion Costume
Product Specifications
Our lion costume has steel frame and sponge structure, silicone surface. It's very light and easy to operation. Worn by one person, performer can observe outside from the observation hole. Control the movements through the handle located on the hand. The shaping is vivid and accurate, it's very suitable for performance.
| Weight | 18kg |
|---|---|
| Size | 1.8m long |
| Power | 10000mAh 12V battery |
| Service Time | 6-8 hours |
| Lead Time | 15-45 days or depends on order quantity |
| Appearance | Blink, open mouth |
| Sound | Roaring sound |
| Main Materials | Steel, sponge, silicone, artificial fur, fan |
| Accessories | Adaptor, charger, repair parts |
| Warranty Period | 1 year |
| Packing | Bubble films wrap and plywood case |
Product Gallery




Frequently Asked Questions
What is the MOQ of this product?
1 piece
Do you accept customization?
Yes. Please share your design pictures, size requirements, and application details. We will provide a customized proposal.
How about the production time?
15-45 days depending on order quantity.
What kinds of trading terms do you offer?
EXW, FOB, CIF, DDU, DDP.
Packing & Shipping
Each unit is protected with bubble film wrapping and secured in plywood cases. Shipping available by sea or air, with delivery times ranging from 10-60 days depending on destination and method.
Related Products
Contact Our Experts And Get A Free Consultation!
Our mission is to offer "High Quality" & "Good Service" & "Fast Delivery" to help our clients to gain more profits.