Interactive Realistic Sid Cartoon Sloth Costume For Amusement Park
Product Specification
Place of Origin:
Zigong, China
Brand Name:
Red Tiger
Certification:
CE/FCC/RoHS
Model Number:
RT-AC-09
Minimum Order Quantity:
1 piece
Price:
USD2580
Payment Terms:
T/T
Supply Ability:
5 piece per month
Product Details
Type:
Realistic Animal Costume
Weight:
18kg
Main Materials:
Steel, Sponge, Silicone, Fan, Speaker
Customized:
Yes
Movements:
Blink, Open Mouth
Size:
2.5m Tall
Product Description
Interactive Realistic Sid Cartoon Sloth Costume For Amusement Park
Product Specifications
Our sid costume has steel frame and sponge structure, silicone surface. It's very light and easy to operation. Worn by one person, performer can observe outside from the observation hole. Control the movements through the handle located on the hand. The shaping is vivid and accurate, it's very suitable for performance.
| Weight | 18kg |
| Size | 2.5m tall |
| Power | 10000mAh 12V battery |
| Service Time | 6-8 hours |
| Lead Time | 15-30 days or depends on order quantity |
| Main Materials | Steel, sponge, silicone, fan, speaker |
| Accessories | Adaptor, charger, repair parts |
| Movements | Blink, open mouth |
| Sound | Roaring sound |
| Warranty Period | 1 year |
| Packing | Bubble films wrap and plywood case |
Product Images




Frequently Asked Questions
What is the MOQ of this product?
1 piece
Do you accept customization?
Yes. Please share your design pictures, size, and application. We will provide a proposal based on your requirements.
How about the production time?
15-45 days according to the order quantity and specifications.
What kinds of trading terms do you offer?
EXW, FOB, CIF, DDU, DDP.
Packing & Shipping
Bubble films wrap and plywood case. Shipping by sea or by air, delivery takes 10-60 days depending on destination and shipping method.
Related Products
Contact Our Experts And Get A Free Consultation!
Our mission is to offer "High Quality" & "Good Service" & "Fast Delivery" to help our clients to gain more profits.